Zasady wyboru i wdrażania aplikacji i usług inteligentnych systemów transportowych

W ramach V Forum Prawa Mediów Elektronicznych w Opolu w dniu 8 kwietnia 2019 r. adw. dr Łukasz Goździaszek zaprezentował referat pt. „Zasady wyboru i wdrażania aplikacji i usług inteligentnych systemów transportowych”.

W prawie polskim przepisy dotyczące inteligentnych systemów transportowych („ITS”, ang. Intelligent Transport Systems) ulokowano w ustawie o drogach publicznych. W myśl art. 4 pkt 33 tej ustawy ITS to systemy wykorzystujące technologie informacyjne i komunikacyjne w obszarze transportu drogowego, obejmującym infrastrukturę, pojazdy i jego użytkowników, a także w obszarach zarządzania ruchem i zarządzania mobilnością, oraz do interfejsów z innymi rodzajami transportu. W zakresie ITS polskie prawo powtarza, w znacznym stopniu dosłownie, przepisy unijnej dyrektywy 2010/40 w sprawie ram wdrażania inteligentnych systemów transportowych w obszarze transportu drogowego oraz interfejsów z innymi rodzajami transportu. Zarówno w prawie unijnym, jak i polskim, statuowano 12 zasad wyboru i wdrażania aplikacji ITS i usług ITS, tj.

  1. zasadę skuteczności,
  2. zasadę opłacalności,
  3. zasadę proporcjonalności,
  4. zasadę wspierania ciągłości usług ITS,
  5. zasadę zapewnienia intereoperacyjności,
  6. zasadę wspierania zgodności wstecznej,
  7. zasadę poszanowania istniejącej infrastruktury krajowej i cech sieci drogowej,
  8. zasadę promowania równego dostępu,
  9. zasadę wspierania dojrzałości,
  10. zasadę zapewnienia jakości określenia czasu i położenia,
  11. zasadę ułatwienia intermodalności,
  12. zasadę poszanowania spójności.

Nagranie z pierwszego dnia konferencji (referat adw. dr Łukasza Goździaszka rozpoczyna się w szóstej godzinie nagrania):