Zakładanie spółki przez Internet

W artykule pt. „Komunikacja elektroniczna przy zakładaniu spółki handlowej na podstawie wzorca umowy” (Przegląd Prawa Handlowego 2015, nr 8, s. 28-36) adwokat dr Łukasz Goździaszek podejmuje się uporządkowania chaotycznych regulacji związanych z możliwością zakładania prostych spółek za pomocą Internetu.

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można zakładać drogą elektroniczną od 2012 r., co spotkało się ze sporym zainteresowaniem w praktyce. Z kolei od początku bieżącego roku w taki sposób można założyć również spółkę jawną i komandytową. Jest to tzw. tryb s24. Dodatkowo cały czas obowiązują stare regulację, które w szczątkowy sposób pozwalają działać internetowo poza trybem s24, ale tylko pod warunkiem stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem.

Choć dotychczasowa regulacja dotycząca zakładania spółki z o.o. była „jako taka” (przynajmniej taki był pozytyw, że działało to na dużą skalę, niestety w niemałej części na potrzeby spółek „na handel”), to obecny stan prawny jest już „dość słaby”.

Niektórych przepisów nie da się stosować według ich literalnej treści. Nie wiadomo dlaczego ustawodawca wybrał takie, a nie inne, rozwiązania. Wreszcie ogólnie zaś stwierdzić należy, że powstało tyle możliwości założenia spółki, że nie wiadomo, który sposób wybrać na potrzeby konkretnego przypadku. Rachunek zalet i wad nigdy nie będzie oczywisty w tym przepadku.

Jeden komentarz do “Zakładanie spółki przez Internet

Możliwość komentowania została wyłączona.